Székelyné Krausz Erzsébet

Név: Székelyné Krausz Erzsébet
Születési év: 1979
Beosztás, tudományos fokozat: főiskolai tanársegéd
Tanszéki elérhetőség
Szobaszám: B. épület 314 sz. szoba
Telefon: 2291
E-mail cím: krauszer@freemail.hu
Fogadóóra: kedd 13:30-15:00
 
Rövid bemutatkozás
 
Gyerekkorom óta az életem része a természet, és szeretek emberekkel foglalkozni, így lettem biológia-környezettan szakos tanár. A PhD képzés alatt a Debreceni Egyetem Alkalmazott Ökológiai Tanszékén és a MFK Mély-és Szerkezetépítési Tanszékén bekapcsolódtam az oktatói munkába, amit nagyon élveztem, és tudatosult bennem, hogy ezt szeretném csinálni, én tanítani akarok. Szeretem a munkámat, igyekszem megérteni, segíteni és bátorítani a hallgatókat. Célom, hogy olyan ismereteket és érzéseket adjak át, és indítsak el a hallgatókban, amelyek egész életükön végigkísérik őket.
 
 
Rövid szakmai önéletrajz
 
Képzettség
1998-2003 Debreceni Egyetem Okleveles Biológia-környezettan szakos tanár
2003-2004 Debreceni Egyetem Környezetvédelmi ökológus
2003-2006 Debreceni Egyetem Környezettudományi Doktori Iskola
 
Beosztás
2007- főiskolai tanársegéd
 
Kutatási terület
Kutatási területem a hidrobiológián belül különböző típusú vizek üledékének, és az ezen kialakult élőbevonatnak a vizsgálata, ehhez kapcsolódó vízvizsgálatok, melyek háttéradatként szolgálnak az üledékek összehasonlításához. Az üledék és élőbevonata élőlényeinek tevékenységekor a vízi ökológiai rendszerekben olyan anyagforgalmi utak jönnek létre, amelyek képesek befolyásolni és meghatározni az élőhelyek jellemzőit. Az epipelon anyagcsere folyamataira sekély vizeknél hatással vannak a fényviszonyok és az eutrofizálódás, az akut ill. krónikus hatású szennyezés (mérgezés), a megváltozó anyagcsere intenzitás taxonómiai paraméterekkel azonnal és közvetlenül fel nem tárható állapotot jelezhet. Az epipelon analízisében a légzési enzim aktivitás mérése használható a taxonómiai–analízis által fel nem táruló hatások kimutatására, mint pl. toxikus méreg által okozott szubletális, vagy fiziológiai károsodás, amely a taxonómiai paraméterekkel azonnal és közvetlenül nem tárható fel, de a kisebb légzési aktivitás már jelzi a megváltozó állapotot. Az epipelon szerkezetének és működésének kutatása kiemelkedő jelentőségű, mert az epipelon felépítése és összetétele jelzi a környezettanilag eltérő élőhelyeket, jellegzetes minőségi és mennyiségi módosulása pedig jól indikálja a vízminőségi állapotot és annak változásait. A természetvédelem számára jelzi a természet közeliséget ill. a zavart állapot (degradáció) szintjét. Az EU Víz Keretirányelv (EU VKI) szempontjából is lényeges és fontos biológiai rész-mutató, mivel az epipelon vizsgálatának adatai eredményesen alkalmazhatók az „adott víztest” ökológiai állapotának feltárásához ill. meghatározásához.
 
Főbb publikációk
Az elmúlt 5 év 5 legfontosabb publikációi:
 
Krausz Erzsébet, Szabó Marianne, Lakatos Gyula 2005. Az epipelon jelentősége a hazai állóvizek minősítésében és védelmében. Magyar Hidrológiai Társaság XXIII. Országos Vándorgyűlés. Nyíregyháza, elektronikus publikáció (CD).
 
Szabó Marianne, Krausz Erzsébet, Lakatos Gyula 2005. ETS-aktivitás értékek az EU Víz Keretirányelvek (VKI) ökológiai minősítési rendszerében. Magyar Hidrológiai Társaság XXIII. Országos Vándorgyűlés. Nyíregyháza, elektronikus publikáció (CD).
 
Fekete I., Varga Cs., Halász J., Krakomperger Zs., Krausz E. 2008. Study of litter decomposition intensity in litter manipulative trials in Síkfőkút Cambisols. Cereal Research Communications Vol. 36. pp 1779-1783.
 
Krausz E., M. Szabó, G. Lakatos 2010. Epipelon studies int he upper tisza river and its tributaries. Studia Universitas „Vasile Goldis” Seria Stiintele Vietii (Life Sciences Series) (in press)
 
Krausz E., Szabó M., Lakatos Gy. 2010. Az epipelon szerkezete magyarországi sekély tavakban. VI. Kárpát-medencei Környezettudományi Konferencia, Nyíregyháza, 2010. április 22-24. Előadáskötet 117-122.
 
Ezt megelőző 5 egyéb, szakmai szempontból fontos publikációi:
 
Krausz E., M. Szabó, G. Lakatos: Role of epipelon in shallow Hungarian lakes. Shallow lakes 2005. június 5-9. Hollandia, Dalfsen (absztraktkötet)
 
Szabó M., E. Krausz, G. Lakatos: ETS-activity as a tool for ecological qualification int he EU WFD (Water Framework Directive). Shallow lakes 2005. június 5-9. Hollandia, Dalfsen (absztraktkötet)
 
Krausz, E., Fleit, E., Paksi, V., Lakatos, Gy. 2003. Tiszavölgyi üledék és élőbevonat elemanalízise. Mikroelemek a táplálékláncban, Nyíregyháza: 46-56.
 
Kozma, E., Krausz, E., Szabó, M., Lakatos, Gy. 2002. Tiszai és Tisza-völgyi holt medrek bevonat minták ETS-aktivitásának vizsgálata. Hidrológiai Közlöny, 83.
 
 
Nyelvismeret: angol középfok, orosz alapfok