Hidrobiológiai vizsgálati módszerek I. (BIB 2258) gyakorlat

2010/2011 II. féléves
Biológia alapszak
Ökológus  szakirány
Hidrobiológiai vizsgálati módszerek I. (BIB 2258) gyakorlat
TEMATIKÁJA és KÖVETELMÉNYEI
 
 
Hét
Témakör
Megjegyzés
1.
A vízminőség, a vízhasználat és a vízszennyezés. Az élővizek vízbiológiai vizsgálata. A Fellföldy-féle vízminősítés. Mintavételi helyek és mintavételi pontok meghatározása, és a kijelölésnél figyelembe vehető paraméterek. A mintavétel körülményei és mintatípusok: a pont és átlagminta. A mintavétel eszközei; az eszközei; a minta tartósítása, és tárolása. A minták előkészítésének szükségessége, célja, módszerei.
 
 
2.
A természetes vizek oldott szervetlen anyagainak meghatározása. A vizek kálcium- és magnézium-tartalmának komplexometriás meghatározása egymás mellett 0.01 M EDTA mérőoldat segítségével.
 
 
3.
A víz lúgosságának, hidrogén-karbonát és karbonát-tartalmának meghatározása sav-bázis titrálás segítségével. 0,1 M-os KHCO3–ra faktorozott HCl mérőoldattal. Ismeretlen vízminta össz-keménységének mérése Winkler módszerével.
 
 
4.
A vizek kloridion-tartalmának meghatározása argentometriás módszerrel, 0,01 M AgNO3 mérőoldat felhasználásával. A természetes vizek szulfátion-tartalmának jodometriás meghatározása, 0,01n, kálium-jodátra beállított nátrium-tioszulfát mérőoldat segítségével.
 
 
5.
A természetes vizek oldott oxigén-tartalmának jodometriás meghatározása.
 
 
6.
A kémiai oxigénigény 0,01 n kálium-permanganát mérőoldattal kénsavas közegben (KOIps).
 
 
7.
A természetes vizek biokémiai oxigénigényének meghatározása az oldott oxigén koncentrációjának Winkler szerinti mérésével, BOI7.
 
 
8.
A műszeres analízis eljárásai. Az induktív csatolású plazma – atomemissziós spektrometriás (ICP) meghatározás elvi alapjai. A molekulaspektrometria elvi alapjai. A tömegspektrometria elméleti alapjai. Nagy hatékonyságú kombinált eljárások: GC-MS. A folyadék-kromatográfia elvi alapjai.
 
 
9.
A mikrobiológiai kockázat jellemzése a vízi környezet és a vízi közművek területein. A mikrobiológiai és kémiai események eltérő volta a környezeti közegben. A kockázatelemzés, mint a környezet-egészségügy alapvető rendező elve és vizsgáló módszere.
 
 
10.
A felszíni vizekre jellemző mikróba közösségek. A felszín alatti vizek jellemző mikróba közösségei, antropogén hatások. Biofilmek. Vizes technológiák higiéniás jelentőségű és működést zavaró mikróba tartalma.
 
 
11.
Toxikológia. Toxikológiai tesztek jellemzése, típusai, mérőmódszerek. A hőszennyezés hidrobiológiai hatásai.
 
 
12.
Terepi vízvizsgálat. Vízmintavétel, tartósítás. A víz hőmérsékletének, vezetőképességének, pH-jának, oldott oxigén-tartalmának műszeres mérése.
 
 
13.
Vízmikrobiológiai vizsgálatok, a vizek összes mikroba és coliform számának meghatározása. A törzsek család szintig történő besorolása. Nehézfémek, detergensek, peszticidek hatásának toxikológiai vizsgálat Pseudomonas fluoreszcens teszt segítségével
 
 



 
Követelmények
 
A foglalkozásokon való részvétel előírásai:
kötelező
A félévi ellenőrzések követelményei:
A laboratóriumi jegyzőkönyv folyamatos vezetése, az elvégzett kísérletek bemutatása, értékelése. Minden alkalommal zárthelyi dolgozat a gyakorlati elméleti ismereteiből.
A tantárgyhoz rendelt kredit:
3
Az érdemjegy kialakítás módja:
max. 100 pont kapható, amely az alábbi pontokból áll:
  • ZH eredménye-k: 80 pont
  •  jegyzőkönyv ellenőrzése: 20 pont
Értékelés:
0-49 pont: elégtelen
50-59 pont: elégséges
60-79 pont közepes
80-89 pont: jó
90-100 pont: jeles
Ajánlott irodalom:
Felföldy L. 1980: A biológiai vízminősítés. 4. kiadás. In: Vízügyi Hidrobiológia 16. – VGI, Budapest.
Németh J. 1998: A biológiai vízminősítés módszerei. In: Vízi Természet- és Környezetvédelem 7. – KGI, Budapest.
Padisák J. 2005: Általános limnológia. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest.