KEB 1201 Analitikai kémia 1 (előadás )
2011/2012 II. féléves
Kémia alapszak
Tantárgy neve, típusa: KEB 1201 Analitikai kémia 1 , előadás
Oktatató neve: Dr. Balogh József
TEMATIKA
1.HÉT Az analitikai kémia feladatai, jelentősége és módszerei. Az analitikai jel fogalma. Analitikai reakciók típusai, érzékenysége, szelektivitása. Minőségi kémiai analízis: a reakciók és módszerei csoportosítása és jellemzése.
2.HÉT
22
Egyszerű és összetett minőségi analízis. Kationok és anionok csoportosítása. Csoport- és specifikus reakciók.Reakciók szerves reagensekkel. Ismeretlen anyagok analízise és azonosítása.
3.HÉT
Elválasztási és dúsítási módszerek: csoportosítása és jellemzése. Klasszikus elválasztási és dúsítási módszerek: fázisátalakulással, fázison belüli, membrános és új fázis képződésével járó eljárások.
4.HÉT
Elválasztás csapadék formájában, kioldás. A kollektoros elválasztás. Extrakció, desztilláció, szublimáció, flotáció, szorpció.
5.HÉT
Kromatográfiás módszerek (oszlop-, papír-, vékonyréteg-, ioncserés kromatográfia). Elválasztás szűrőpapíron. Elektrokémiai és egyéb elválasztási módszerek.
6.HÉT
A tömeg szerinti analízis (gravimetria), előnyei és korlátai. Szerves reagensek a gravimetriában. Termoanalitika: differenciál termikus analízis, termogravimetria és egyéb eljárások.
7.HÉT
Sav-bázis egyensúlyok. Sav-bázis titrálások általános jellemzése; elvi alapjai. Az oldatok pH-jának számolása.
8.HÉT
Sav-bázis titrálás végpontja, indikátorok kiválasztása, indikátor hiba. Erős sav-erős bázis,gyenge sav- erős bázis rendszerek titrálási görbéi, indikátor kiválasztása.
9.HÉT
Sók meghatározása sav-bázis titrálással, Sav-bázis mérésekre visszavezethető eljárások (H3BO3, H3PO4, HgO, HgCl2, Na2S2O3, CuSO4 meghatározása). Sav-bázis titrálások nem vizes közegben.
10.HÉT
Oxidációs-redukciós (redoxi) egyensúlyok. Redoxi-titrálások. Redoximetria elvi alapjai. A normál elektród és redoxipotenciál.
11.HÉT
Redoxi titrálási görbék, fontosabb indikátorok. A redoxititrálások végpontjelzése. Indikátorok kiválasztása.
12.HÉT
Permanganometria. Egyéb oxidimetriás módszerek: kromatometria. cerimetria. bromatometria. A módszerek alapjai. Jodometria. Egyéb reduktometriás módszerek: aszkorbimetria, titanometria, sztannometria.
13.HÉT
A komplexometriás titrálás elvi alapjai. A komplex stabilitását befolyásoló tényezők. Kelatometria EDTA-val. Titrálási görbék, titrálások végpontjelzése. Közvetlen, közvetett, visszaméréses, kiszorításos titrálások. A fém-kelátok kiválasztása, a kelatometria szelektivitása.
14.HÉT
Csapadékos titrálások elvi alapjai. Az oldhatósági szorzat. Titrálási görbék, a titrálás végpontjelzése. Argentometriás mérések (Gay-Lussac-, Mohr-, Volhard- és Fajans-módszerek). Egyéb csapadékos titrálások
KÖVETELMÉNYEK
Az előadásokon való részvétel előirásai: elvárt , de nem kötelező
Az érdemjegy kialakításának módja: szóbeli kollokvium
A tantárgyhoz rendelt kredit: 4
Ajánlott irodalom:
Pungor E.: Analitikusok kézikönyve. Műszaki Könyvkiadó. Budapest. 1987.
Pungor E.: Analitikai kémia. Kézirat. Tankönyvkiadó. Budapest. 1991.
Burger Kálmán: Az analitikai kémia alapjai. Kémiai és műszeres elemzés. Alliter Kiadói
és Oktatásfejlesztő Alapítvány. Budapest. 2002.
Barcza Lajos, Buvári Ágnes: Minőségi kémiai analízis alapjai. Medicina Könyvkiadó RT.
Budapest, 2001.