Környezetvédelem

TEMATIKA

Környezetvédelem

BIB 1316L

 

 

 

Konzultáció

Témakör

Megjegyzés

1

A környezetvédelem ökológiai alapjai

 Az élővilág szerveződése.  Szerveződési szintek. Az evolúció folyamata.  A baktériumok-, gombák-, a növények- és az állatok világa.  Az ember helye az élőlények között.

Ökológiai környezet

Abiotikus környezeti tényezők, biotikus környezeti tényezők. Ökológiai tűrőképesség és a minimum elv, (indikátor szervezetek).

Vizek védelme

A vízminőség fogalma a víz természetes körforgása során kialakult vízminőség a víz társadalmi körforgása során kialakuló vízminőség
kapcsolat a természeti és társadalmi körforgás között.

Vízminősítés

A minősítés fogalma a vízminőségi osztályba sorolás szabványok előírásai, határértékek.

A szennyezés hatása a vízi ökoszisztémára

A vízszennyezés fogalma és a leggyakoribb szennyezőanyagok, azok származása a szerves anyag szennyezettség és az oxigénháztartás a nitrogénformák és hatásuk, foszfor formák és az eutrofizáció növényvédő szerek és gyomirtók szintetikus mosószerek, olajszármazékok.

A légkör

Az ember és a légkör kölcsönhatása, a légkör szerkezete, az emberi tevékenység által létrehozott légköri változások. A légkör természetes összetevői. A légkör fontosabb fizikai állapothatározói
a fizikai tényezők és a szennyeződések kapcsolata, terjedés, hígulás, öntisztulás, füstköd és szmog kialakulása.

A levegőszennyezés hatásai

A levegőszennyezés, a szennyeződés forrásai, a mesterséges eredetű szennyeződések. A leggyakoribb szennyező anyagok és jellemzőik. A szennyezés hatásai, a növény és állatvilágra, a művi környezetre és ennek gazdasági vonatkozásaira, egészségkárosító hatások.

 

 

2

ZH

Határértékek, minősítés

A levegőminőségi határértékek, imissziós határértékek: területre és időtartamra vonatkozó érvényesség az ellenőrző mérések gyakorisága az átlagos és a csúcsértékek emissziós határértékek: a helyhez kötött légszennyező források a kibocsátási határértékek fajtái a területi normák értékét befolyásoló tényezők. A minősítés a minősítési szempontok, szennyezettség térképek a levegőszennyezettség adatok közzététele.

Talajvédelem

A talaj fogalma a talaj, mint környezeti elem a talaj, mint ökológiai tényező. Helytelen mezőgazdasági művelés hatásai, a gyakoribb helytelen talajhasználatok a bekövetkező talajkárosodások.

A mezőgazdaság kemizálása a műtrágyák hatásai a növényvédőszerek hatásai Az öntözéses gazdálkodás hatásai a főbb öntözési módok talajra gyakorolt hatása az öntözéssel előidézhető kedvezőtlen változások.

Helytelen erdőgazdálkodás következményei tarvágások következményei monokultúrák következményei szakszerűtlen fakitermelés következményei.

A zaj és rezgés elleni védelem

A zaj és rezgés fogalma, hatásai: a zaj és rezgés fogalma a zaj és rezgés hatása az emberi szervezetre. Hangtani alapfogalmak:
a hang, a hangnyomás, a hangintenzitás, a hangteljesítmény, a hallható hang, az infra és ultrahang fogalom, mértékegység a hang terjedése a környezeti rezgés.

Sugárzás elleni védelem

Az ember sugárterhelése: természetes sugárterhelés forrásai, mesterséges besugárzás, az összbesugárzás becslése, a sugárzások biológiai hatása, védekezési lehetőségek sugárterhelés ellen.

Hulladékgazdálkodás

A hulladék fogalma, csoportosítása. A hulladék jellemzői fizikai jellemző kémiai jellemző biológiai jellemző. A hulladék káros környezeti hatásai. A hulladék keletkezésének megelőzése, mennyiségének csökkentési lehetőségei.

 

A ZH kérdések az első konzultáció témaköreiből lesznek összeállítva.

 

Követelmények:

 

 

A foglalkozásokon való részvétel előírásai:

lehetőség szerint részvétel az előadásokon.

A félévi ellenőrzések követelményei:

1 ZH a félév során

A tantárgyhoz rendelt kredit:

2

A vizsgára bocsátás feltétele:

-

Az érdemjegy kialakítás módja:

50% a ZH eredménye, 50% a szóbeli kollokvium az előzetesen kiadott témakörök alapján.

Ajánlott irodalom:

Moser Miklós – Pálmai György: A környezetvédelem alapjai. Nemzeti tankönyvkiadó, Budapest 2006.

Kiss Ferenc-Vallner Judit: Környezettudományi alapismeretek, 2001.

Kerényi Attila: Környezettan, 2003.

Ajánlott weboldalak:

www.geographic.hu/fooldal